اخبار سینمای جهان

معرفی شرکت فیلم سازی Netflix

توضیحات کامل در باره شرکت فیلم سازی Netflix

نت‌فلیکس، (به انگلیسی: Netflix) یک شرکت جهانی رسانه سیال و تولیدکننده مجموعه‌های تلویزیونی آمریکایی است که تا آغاز سال 2016 بیش از 75 میلیون مشترک دارد. این شرکت فعالیت‌اش را از سال 1998 با ارسال پستی دی‌وی‌دی آغاز کرد و در سال 2007 سرویس رسانه سیال را ارائه کرد. در سال 2010 حوزه فعالیت‌اش را به کانادا گسترش داد و هم‌اکنون در 190 کشور دنیا خدماتش را ارائه می‌دهد. نتفلیکس اولین سریال خود، خانه پوشالی را در سال 2013 ارائه کرد و هم‌اکنون صدها ساعت برنامه تولید می‌کند.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر لوس گاتوس، کالیفرنیا، قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.

پیشرفت:

نتفلیکس در 25 فوریه 2007 یک‌میلیاردمین دی‌وی‌دی خود را ارسال کرد. در آوریل 2011 23 میلیون مشترک در آمریکا و 26 میلیون مشترک در جهان داشت. در سال 2011 درآمد فروش خدمات دیجیتالی این شرکت به یک و نیم میلیارد دلار رسید. نتفلیکس در 23 اکتبر 2012 اعلام کرد که سود خالصش در سه‌ماهه سوم 88 درصد شده‌است. در ژانویه 2013 اعلام کرد با افزایش 2 میلیون مشترک نسبت به سال قبل مجموع مشترکان این شرکت در آمریکا به 27.1 میلیون نفر و در مجموع جهانی 29.4 میلیون نفر شده‌است. علاوه بر این با افزایش 8 درصد سود درآمدش به 945 میلیون دلار رسیده‌است.

دراواسط مارس 2013 مشترکان این شرکت به 33 میلیون نفر رسید. این عدد کمی بعد در آوریل 2013 به 36.3یون نفر (29.2 میلیون نفر در آمریکا) رسید. در گزارش سپتامبر 2013 این شرکت اشاره شد که تعداد مشترکانش 40.4میلیون (31.2 در آمریکا) رسیده‌است. در گزارش مالی سه‌ماهه چهارم سال 2013 اعلام شد که مشترکان این شرکت در آمریکا از مرز 33.1 میلیون نفر گذشت. این شرکت در سپتامبر 2014 فعالیتش را در 40 کشور گسترش داد. نتفلیکس در گزارش اکتبر 2015 اشاره می‌کند که مشترکین این شرکت 69.17 میلیون نفر در دنیا و 43 میلیون نفر در آمریکا است. در ژانویه 2016 این عدد از 74 میلیون نفر گذش.

شزکت فیلم سازی Netflix

تاریخچه شرکت فیلم سازی Netflix

ویلموت رید هستینگ، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران نتفلیکس است که پیش از آن به‌عنوان توسعه‌‌دهنده‌ی نرم‌افزار، شرکتی با نام Pure Software تأسیس کرده بود. هستینگ در ابتدا به‌عنوان کارمندی در کمپانی Adaptive Technology مشغول به کار بود. در این کمپانی هستینگ ابزاری برای دیباگ‌ کردن نرم‌افزار توسعه داد. وی سپس در سال 1991 انی خود را با نام Pure Software تأسیس کرد که نرم‌افزار‌هایی برای پیدا کردن باگ و مشکلات نرم‌افزاری توسعه می‌داد. رشد چشمگیر Pure Software و نبود تجربه‌ی مدیریتی باعث شد هستینگ از هیئت مدیره‌ی کمپانی درخواست کند تا فرد دیگری را برای مدیرعاملی و هدایت کمپانی انتخاب کنند.

درآمد Pure Software برای چهار سال متوالی شاهد رشد سالیانه‌ی دو برابری بود و همین موضوع در کنار بزرگ شدن کمپانی، هستینگ را به صرافت رها کردن مدیریت انداخت. پس از ادغام Pure Software با Atria، این دو کمپانی در سال 1996 توسط Rational Software تصاحب شدند. هستینگ از فروش کمپانی خود ثروت بسیار زیادی کسب کرد؛ چراکه Rational Software برای تصاحب Pure Atria بیش از 700 میلیون دلار پرداخت کرده بود.پس از آنکه Pure Software به زیر پرچم Rational رفت، هستینگ دو سال به تحقیق و مطالعه در زمینه‌ی مدیریت پرداخت تا در آینده درگیر مشکلاتی که همزمان با رشد کمپانی‌اش شاهد آن‌ها بود، نباشد.

در سال 1997، هستینگ به دلیل یک مشکل شخصی به فکر ایجاد سرویسی افتاد که اکنون با عنوان نتفلکیس می‌شناسیم. هستینگ به علت اینکه فراموش کرده بود فیلمی که اجاره کرده بود به فروشگاه بازگرداند، 40 دلار جریمه شد و از این‌رو تصمیم گرفت سرویسی جایگزین تأسیس کند که دیگر هیچ یک از کاربران به دلیل فراموش کردن بازگرداندن فیلم، مجبور به پرداخت جریمه نباشند. ایده‌ی تأسیس نتفلیکس، از باشگاه ورزشی که هستینگ عضو آن بود، به وی الهام شد.

وضعیت کنونی Netflix

نتفلیکس در حال حاضر یکی از موفق‌ترین سرویس‌های استریم ویدیویی است؛ اما در این حوزه تنها نیست و رقبایی نظیر آمازون پرایم و هولو پلاس را در کنار خود می‌بیند. ارزش هر سهم نتفلیکس از 15 دلار پس از ورود به تالار بورس به 185ار رسیده و ارزش بازار این کمپانی 61.6 میلیارد دلار است. نتفلیکس در مجموعه‌ی 100 برند برتر از نگاه فوربز در رتبه‌ی 71 قرار دارد و ارزش این برند 8.5 میلیارد دلار اعلام شده است. درآمد سال 2016 نتفلیکس 8.83 میلیارد دلار گزارش شده که 187 میلیون دلار از این میزان به‌عنوان سود خالص عاید نتفلیکس شده است. نتفلیکس با داشتن بیش از 4700 کارمند، در بیش از 190 کشور جهان سرویس‌دهی می‌کند.

تولیدات Netflix

نتفلیکس توانست سریال‌های موفقی همچون سریال پربیننده برکینگ بد را به صورت دی وی دی ارائه دهد که با استقبال مشترکان همراه شد.نتفلیکس خود سریال‌های موفقی چون شکارچیان ترول و خانه پوشالی و نارنجی همان سیاه است و چیزهای عجیب، 13دلیل برای اینکه، بچه رئیس: بازگشت به کار و بازگشت سفرهای علمی نیز تولید کرده‌است.نتفلیکس بخشی از سریال‌های مارول پایه را هم تولید کرده‌است، این سریال‌ها که موسوم به «سریال‌های مارول-نتفلیکس» هستند عبارتند از: بیباک، لوک کیج، مشت آهنی، جسیکا جونز، مدافعان و پانیشر.

منبع: ویکی پدیا

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن