اخبار سینمای جهان

معرفی دنیای سینمایی DC Extended Universe

توضیحات کامل در باره دنیای سینمایی DC Extended Universe

دنیای سینمایی دی سی – DC Extended Universe

دنیای سینمایی دی‌سی یا دنیای توسعه‌یافتهٔ دی‌سی (به انگلیسی: DC Extended Universe) مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی آمریکایی است که در یک دنیای مشترک واقع شده‌اند و بر پایهٔ شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی کامیکس ساخته شده‌اند و به وسیلهٔ برادران وارنر منتشر می‌شوند. این دنیای مشترک، همانند دنیای دی‌سی در کمیک‌بوک‌ها، با عناصر داستانی، بازیگران و شخصیت‌های مشترک شکل گرفته‌است. ساخت این فیلم‌ها از سال2013 شروع شده و هفت فیلم منتشر شده و بیش از ده فیلم دیگردرحال توسعه است.

فیلم‌ها توسط تیم بزرگی از افراد نوشته و کارگردانی می‌شوند و هر کدام معمولاً بازیگران مختلف زیادی دارند از جمله هنری کویل، بن افلک، گل گدوت، ازرا میلر، جیسون موموآ و ری فیشر که هر کدام در چندین فیلم نقش‌آفرینی خواهند کرد. بعد از انتشار بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت، جف جانز و جان برگ به عنوان رؤسای دنیای سینمایی دی‌سی و بن افلک به عنوان تهیه‌کنندهٔ اجرایی فیلم‌ها انتخاب شدند تا بر روند ساخته شدن فیلم‌ها، تولید و داستان‌ها نظارت داشته باشند.

مرد پولادین (2013) نخستین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی کامیکس بود که مجموعه فیلم‌های سوپرمن را نیز بازراه‌اندازی کرد. بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (2016) و جوخه انتحار (2016) دومین و سومین فیلم در این دنیا به‌شمار می‌روند. فیلم‌های بعدی به ترتیب عبارتند از: “زن شگفت‌انگیز” (2017)، “لیگ عدالت” (2017)، “آکوامن (فیلم)” (2018)، “شزم! (فیلم)” (2019)، “جوکر (فیلم)” (2019)، “پرندگان شکاری (فیلم 2020)” (2020)، “زن شگفت‌انگیز 1984” (2020)، هم‌چنین تأیید شده که رابرت پتینسون در فیلم مستقلی از بتمن و کارگردانی مت ریوز ایفای نقش خواهد کرد تاریخ اکران این فیلم سال2021 است.

شرکت فیلم سازی DC Extended Universe

داگ لیمان قرار است فیلمی بر پایهٔ لیگ عدالت تاریک به نام دنیای تاریک کارگردانی کند که اسکات رودین تهیه‌کنندهٔ آن خواهد بود. فیلم مستقل فلش و دنبالهٔ لیگ عدالت نیز در دست تهیه است. هم‌چنین یک فیلم بدون نام نیز در دست ساخت است و در اوت 2016 نیز گزارش شد که وارنر ساخت دنبالهٔ مرد پولادین را نیز در دستور کار قرار دارد. به علاوه، دی‌سی در حال آماده‌سازی دو اسپین‌آف از بتمن است: نایت‌وینگ به کارگردانی کریس مک‌کی و بت‌گرل همچنین فیلم بلک آدام نیز در حال آماده‌سازی است. به کارگردانی ژاومه کویت-سرا بزودی پا به فاز تولید می‌گذاردهمراه اسپین آف آکوامن با نام ترنچ و دنباله فیلم شزم و آکوامن و فیلمهای دث استروک و سوپرگرل و خدایان جدید هنوز در حال توسعه اند.

تاریخچه این شرکت

اولین تلاش برای شروع یک دنیای سینمایی مشترک در سال 1998 شروع شد. قرار بود تا در این سال، فیلم سوپرمن با بازی نیکلاس کیج، به کارگردانی تیم برتون و نویسندگی کوین اسمیت ساخته شود و مقدمات شروع یک دنیای سینمایی را فراهم سازد. قرار بود تا مایکل کیتون نقش بتمن را تکرار کند. اما این پروژه کنسل شد. در 1 ژانویه 2014، اعلام شد که برادران وارنر پیش از این قصد داشته تا دنیای سینمای دی‌سی را بسازد که با فیلم فانوس سبز (2011) آغاز می‌شده. فیلم‌نامهٔ فیلم فلش نیز توسط نویسندگان همین در حال نگارش بوده. این پروژه هم به دلیل نارضایتی منتقدان و بینندگان از فیلم فانوس سبز کنسل شد. بعد از انتشار انتقام‌جویان در سال 2012، طرح‌هایی مبنی بر ربط دادن مرد پولادین به ابرقهرمانان مطرح شد و اشاره‌هایی هم به دنیای سینمایی دی‌سی شد. در 10 ژوئن 2013، اعلام شد که زک اسنایدر و دیوید اس. گویر برای ساخت دنبالهٔ مرد پولادین بازخواهند گشت. در 20 ژوئیه 2013، زک اسنایدر در کامیک‌کان سن دیگو تأیید کرد که در فیلم بعدی مرد پولادین، سوپرمن و بتمن برای اولین بار در تاریخ سینما رو در روی هم قرار خواهند گرفت. این دنیای سینمایی توسط رسانه‌ها و هواداران «دنیای سینمایی دی‌سی» خوانده می‌شود. در نوامبر 2014، نیوزراما برای اولین بار از اصطلاح «دنیای چندگانهٔ دی‌سی» استفاده کرد.

منبع: ویکی پدیا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن